Odkurzacz centralny jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem spotykanym w domach. Korzyści płynące z tego rozwiązania sprawiają, że wiele osób decyduje się na montaż systemu centralnego na etapie budowy budowy, a nawet już w gotowych domach, dostosowując pomieszczenia pod instalację. Centralny odkurzacz to przede wszystkim wygoda użytkowania, a także cicha praca i czyste powietrze w domu, co z pewnością docenią alergicy. Przed podjęciem finalnej decyzji o montażu systemu wiele osób zadaje sobie naturalne pytanie, jak czyścić odkurzacz centralny? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.
Czysty odkurzacz centralny - dlaczego to jest takie ważne?
Tylko czysty i w pełni drożny system odkurzacza centralnego pozwoli na zachowanie pełnej mocy, a przez to skuteczności jego działania. Odpowiednia konserwacja i bieżące czyszczenie zgodnie z zaleceniami producenta pozwolą zabezpieczyć system przed zatkaniem i nawet awariami. Stosując się do prostych zasad eksploatacyjnych, można w łatwy sposób zapewnić sobie ochronę przed niedrożnością systemu. Poprawnie wykonana instalacja nie powinna się zatkać, jednak zawsze istnieje ryzyko wciągnięcia popiołu z kominka lub wody bez odpowiednich separatorów, lub wciągnięcia do węża przedmiotów, które swoim kształtem mogą mogą się zablokować w orurowaniu wewnętrznym. Zagrożeniem może być folia, albo odpady budowlane.
Jak czyścić odkurzacz centralny - krok po kroku
Czyszczenie odkurzacza centralnego to kompleksowy proces, który powinien uwzględniać pielęgnację wszystkich następujących elementów całego systemu:
- jednostka centralna - pojemnik na kurz - w jednostce znajduje się specjalny pojemnik, do którego trafiają wszystkie zassane zanieczyszczenia. Zaleca się regularne sprawdzanie i opróżnianie zbiornika w okresach 2 miesięcznych (a w przypadku większych pojemników 3-4 miesięcznych). Nieopróżniany pojemnik może skutkować spadkiem mocy ssącej jednostki centralnej;
- jednostka centralna - filtry - kolejnym ważnym elementem systemu, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza są filtry, zwłaszcza HEPA. Wymagają one regularnego przeglądu i wymiany - zwłaszcza jeśli mieszkamy w rejonach podatnych na występowanie drobnych zanieczyszczeń w powietrzu. Nowoczesne jednostki posiadają monitory stanu napełnienia pojemnika i czystości filtrów, co pomaga zachować odpowiednią moc i czystość całego systemu;
- gniazda ssące- najczęściej do zatkania gniazd ssawnych dochodzi wskutek braku zabezpieczenia ich przed dziećmi, które mogą wsadzić do środka jakieś przedmioty. Dlatego zaleca się wyposażenia systemu w odpowiednio zamykane gniazda ssące, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie użytkowania;
- system wewnętrzny - rury - poprawnie wykonana instalacja wewnętrzna z systemem antystatycznym powinna nas w pełni zabezpieczyć przed powstawaniem zatorów w rurach. Jednak najmniejszy błąd w ułożeniu kształtek lub nieusunięcie zadziorów może spowodować przytkanie systemu. W razie wystąpienia problemu można skorzystać ze specjalnych żmijek hydraulicznych (jednak koniecznie zabezpieczonej płótnem, żeby nie uszkodzić rur od wewnątrz) lub specjalnych kulek z wypustkami, stworzonymi w celu ułatwienia czyszczenia rur PCV. Specjalna konstrukcja kulek pozwala skutecznie oczyścić rury do odkurzacza centralnego z osadu organicznego, co pozwoli się ochronić przed bakteriami i nieprzyjemnym zapachem.
Czyszczenie odkurzacza centralnego
Wszystkie czynności związane z właściwą konserwacją oraz czyszczeniem jednostki odkurzacza centralnego można śmiało wykonywać samodzielnie. Kluczowe na pewno będzie też poprawne, zgodne z producenckimi zaleceniami, użytkowanie systemu, żeby zapobiec przedostawaniu się do odkurzacza niepożądanych przedmiotów. Natomiast w sytuacjach kryzysowych zaleca się korzystanie z pomocy specjalisty, który będzie w stanie za pomocą wziernika z kamerą rozpoznać problem i go skutecznie rozwiązać.
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się jak czyścić odkurzacz centralny. Przeczytaj również inne wpisy i dowiedz się, jak działa odkurzacz centralny. Zapraszamy!