Opinie o Nas
Z czego składa się system centralnego odkurzania? 0

W dużych budynkach zadbanie o czystość może być trudne. To właśnie dlatego w takich miejscach stosuje się specjalne centralne odkurzacze. To urządzenia dość skomplikowane, obejmujące co najmniej kilka elementów. Z czego składa się system centralnego odkurzania?

Z czego składa się zestaw do centralnego odkurzania?

Zastanawiasz się, z czego składa się system centralnego odkurzania? Różni się on znacznie od klasycznych odkurzaczy, ponieważ pozwala na połączenie ze sobą wielu pomieszczeń i pięter. Najważniejsze elementy takiego systemu to:

  • agregat,
  • rury,
  • gniazda ssące.

Wiele elementów odkurzaczy centralnych jest montowanych w taki sposób, by nie były one widoczne. W tym celu stosuje się specjalne skrzynki umieszczane na ścianie. W trakcie korzystania z systemu wystarczy wyjąć z nich odpowiednią długość węża oraz zablokować, by nie mógł on wysuwać się dalej. Do rury odkurzacza centralnego można następnie zamontować rękojeść. W jej skład wchodzi końcówka ssąca oraz szczotka do odkurzacza centralnego.

Po zakończeniu czyszczenia zestaw centralnego odkurzania można bardzo łatwo złożyć. Wystarczy tylko odczepić rękojeść, którą przechowuje się zwykle w innym miejscu, zwolnić dźwignię blokującą oraz zwinąć wąż. Zwykle maksymalna długość rury to 15 m, dlatego nie pozwala ona na odkurzenie całego piętra z jednego punktu. Z tego powodu w skład systemu wchodzą też gniazda ssące. Można zamontować je w kilku pomieszczeniach i stopniowo podłączać do nich końcówki, w zależności od tego, w którym pokoju aktualnie sprzątasz.

Końcówki ssące występują w wielu wersjach, a niektóre z nich są wyposażone również w przełączniki. Pozwalają one na samodzielne regulowanie mocy ssania czy wyłączanie go i włączanie bez konieczności podchodzenia do skrzynki.

z czego składa się system centralnego odkurzania

Skoro wiesz już, z czego składa się zestaw do centralnego odkurzania, warto zastanowić się także nad jego zastosowaniem. Instalacje tego typu pozwalają bowiem na uzyskanie ogromnych korzyści, zwłaszcza w budynkach składających się z kilku pięter.

Gdzie stosuje się centralne odkurzacze?

Centralne odkurzacze zazwyczaj są wykorzystywane w dużych budynkach, takich jak np. biurowce czy hotele. Niektóre osoby decydują się jednak na zamontowanie takiego systemu także w prywatnych domach jednorodzinnych. Odkurzanie dzięki nim staje się łatwiejsze i nie wymaga noszenia ciężkiego sprzętu pomiędzy piętrami.

Odkurzacze centralne są estetyczne i niemal zupełnie niewidoczne dla osób odwiedzających budynek. Stanowią usprawnienie pracy firm sprzątających. Są kosztowną instalacją, dlatego w większości przypadków pojawiają się w obiektach użyteczności publicznej, a nie w prywatnych domach. Działają cicho, nie wymagają przenoszenia ciężkich odkurzaczy na kabel oraz doskonale zasysają zanieczyszczenia.

Widoczne elementy zestawów odkurzaczy centralnych

Co wchodzi w skład zestawu odkurzacza centralnego? To nie tylko elementy znajdujące się w ścianach, które nie są widoczne. Końcówki muszą bowiem zapewniać łatwy dostęp podczas sprzątania. Najczęściej mocuje się je w specjalnych, metalowych skrzyneczkach, które nie wyróżniają się zbyt mocno z wyposażenia pomieszczenia. Niektóre osoby decydują się na przechowywania węża do odkurzacza centralnego bezpośrednio na haczyku, zwłaszcza gdy ma być on wysuwany z pokojów gospodarczych, a jego długość wystarczy do odkurzenia przestrzeni wokół. Najwygodniejszym wyborem są jednak specjalne skrzynki z mechanizmem zwijającym. Dzięki temu możliwe jest zachowanie porządku i estetyki, zwłaszcza gdy odkurzacz centralny jest zamontowany na korytarzach, w przestrzeniach dla gości czy pracowników lub w miejscach bardzo widocznych. Jeśli gniazda ssące znajdują się w pomieszczeniach gospodarczych, nie muszą być specjalnie ukryte.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj również nasz artykuł na temat tego, jaki odkurzacz centralny wybrać

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl